Korekcyjne soczewki kontaktowe - pełna ochrona wzroku
bezpieczne soczewki dla dzieci

Czy soczewki kontaktowe są bezpieczne dla dzieci?

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodną alternatywą dla okularów. Osoby dorosłe coraz częściej decydują się przejść z korekcji okularowej na korekcję soczewkami. Co jednak zrobić, gdy Twoje dziecko noszące okulary poprosi o możliwość noszenia soczewek kontaktowych?

Podstawowe kryterium noszenia soczewek – wiek

Wielu specjalistów nie zaleca noszenia soczewek kontaktowych u dzieci poniżej 12 roku życia, gdyż ryzyko zakażeń oczu jest u nich większe. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest naprawdę wiele. Najważniejszą wydaje się być odpowiedzialność i dojrzałość do zachowania odpowiedniej higieny dotyczącej soczewek kontaktowych i okolic oczu. U młodszych dzieci może ona nie być dostatecznie wykształcona. Dodatkowo, oczy dzieci są mniejsze w porównaniu z oczami osób dorosłych, co może utrudniać dopasowanie standardowych soczewek kontaktowych.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek przez dzieci

Kiedy należy zrezygnować z pomysłu noszenia soczewek kontaktowych przez dzieci? Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem, to noszenie soczewek może nie być dla niego korzystne, gdyż może zwiększać dolegliwości, takie jak swędzenie oczu czy łzawienie.

Poważna rozmowa

Jeśli po rozmowie ze swoim dzieckiem razem dojdziecie do wniosku, że Twój syn lub córka jest w stanie poradzić sobie z higieniczną obsługą soczewek oraz wie, jakie niesie to ze sobą ryzyko, to dlaczego nie spróbować takiego rozwiązania? Po podjęciu decyzji, należy udać się do okulisty lub optometrysty kontaktologa. Powinien on również porozmawiać o zasadach higieny, pierwszych objawach rozwijającej się infekcji oczu, a także zbadać wzrok i dobrać odpowiednie soczewki.

Kontrola rodzicielska

Nawet jeśli w pełni ufamy swoim dzieciom, to w kwestii soczewek należy je obserwować, szczególnie jeśli chodzi o kwestie higieniczne. To jest naprawdę bardzo ważne! Trzeba upewnić się, że dziecko zna wszystkie zasady prawidłowego zakładania i ściągania soczewek, potrafi należycie umyć ręce przed i po każdym kontakcie z oczami i o tym nie zapomina, a także zawsze zdejmuje soczewki na noc. Rodzice powinni również często oglądać oczy dziecka, w celu sprawdzenia, czy nie rozwija się zapalenie. Mogą o tym świadczyć zaczerwienione i załzawione oczy, a także zgłaszane przez dziecko swędzenie czy ból oczu.

Korekcja wad wzroku u dzieci a sport

Nie tylko względy estetyczne mogą skłonić Twoje dziecko do wyrażenia chęci noszenia soczewek kontaktowych. Jeśli Twoja pociecha często uprawia sporty, a okulary stanowią przeszkodę np. w odpowiednim widzeniu peryferyjnym, to można rozważyć soczewki kontaktowe. Ponadto, przy uprawianiu sportów najbezpieczniej jest zdejmować okulary, gdyż w razie ich zniszczenia może dojść do uszkodzenia oczu i ich okolicy. Jeśli jednak korekcja wzroku jest niezbędna, to można zastanowić się nad soczewkami kontaktowymi. Nie zmniejszają one pola widzenia, tak jak okulary, a czasami, szczególnie przy wysokiej krótkowzroczności, soczewki mogą lepiej korygować wadę.

Podsumowanie

Okulary dla dzieci w obecnych czasach są bardzo różnorodne. Wiele kształtów i kolorów oprawek sprawia, że dzieci nie wstydzą się nosić okularów. Jeśli jednak Twoje dziecko poprosi o możliwość noszenia soczewek, to można zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Należy jednak przeprowadzić rozmowę ze swoim dzieckiem na temat soczewek, związaną z tym odpowiedzialnością i odpowiednią higieną. Soczewki kontaktowe powinno się używać tylko wtedy, gdy można z nich korzystać w bezpieczny i odpowiedzialny sposób, pod częstą kontrolą specjalisty.


Źródła: