Korekcyjne soczewki kontaktowe - pełna ochrona wzroku
przyczyny wady wzroku

Co wywołuje wadę wzroku?

Wiele mówi się o tym, że różnego rodzaju dysfunkcje narządu wzroku wywoływane są albo w sposób dziedziczny albo genetyczny. Niestety nie mamy żadnego wpływu na to, czy w naszym przypadku konkretna wada wzroku wystąpi czy też nie. W wielu przypadkach tak rzeczywiście jest, jednak spora część przyczyn powstawania tego typu dolegliwości związana jest z niedbałością o stan naszych oczu.

Wady wzroku - czynniki ryzyka

Powodów pogarszania się wzroku jest sporo - związane mogą być one chociażby z nieprawidłową dietą, ciągłym narażaniem oka na wyschnięcie, zbyt długim patrzeniem na ekran komputera bądź telewizora oraz z różnego rodzaju urazami mechanicznymi, które zostały wywołane przez naszą nieuwagę (mowa w tym miejscu między innymi o nie zakładaniu okularów ochronnych przy spawaniu czy cięciu ostrych przedmiotów). Tego typu sytuacje w łatwy sposób mogą narazić nas na wystąpienie wielu wad lub urazów, które należy natychmiast leczyć. W takim przypadku pierwszym celem powinna być wizyta u lekarza okulisty, który przeprowadzi specjalistyczne badania. Zazwyczaj realizowana jest ocena ostrości wzroku bądź refraktometria automatyczna, w ramach której używa się specjalnych komputerów. Po wykonaniu tych zabiegów lekarz będzie miał pewność, czy nasz układ optyczny funkcjonuje w sposób prawidłowy.

Jeżeli nie, zaleci on korekcję wzroku poprzez okulary, soczewki bądź zabieg laserowy. Ostatni sposób jest dość kosztowny, natomiast okulary nie każdemu przypadną do gustu. Dlatego też soczewki kontaktowe wydają się być najbardziej optymalnym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach.

Dlaczego warto zaufać … soczewkom?

Oczywiście wciąż powinniśmy dokonać wyboru, jakie rodzaju soczewki chcemy nosić. Pod tym względem rynek jest niezwykle zróżnicowany. To właśnie jedna z największych zalet soczewek - możemy w sposób dowolny dostosować ich rodzaj. Wybrać możemy zarówno produkty jednodniowe, tygodniowe, jak i miesięczne czy nawet kilkumiesięczne. Pierwszy rodzaj zalecany jest przede wszystkim osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z soczewkami. Pozwolą one odpowiednio przyzwyczaić się do ich noszenia. Jeżeli w dalszym ciągu będziemy zdecydowani, by ich używać, możemy pokusić się o soczewki długoterminowe - miesięczne, kwartalne lub roczne.


Źródła: