Czego jeszcze nie wiemy o soczewkach kontaktowych?

zagadkowe soczewki kontaktowe

Na rynku dostępna jest cała gama produktów do pielęgnacji soczewek oraz samych soczewek. Soczewki kontaktowe przynoszą nam wiele komfortu w codziennym życiu. Specjalista (okulista lub optometrysta) zdecyduje i o ile to możliwe przypisze nam jeden określony dla nas typ. Jakie podstawowe informacje możemy na ich temat wyodrębnić?

Jakie soczewki są dostępne na rynku?

Głównie wyróżniamy soczewki z podziałem na ich termin używania. Są to:

  • Soczewki jednodniowe – używamy ich jeden raz w ciągu dnia. Na noc wyrzucamy i nie używamy ponownie.
  • Soczewki dwutygodniowe – soczewki te stają się coraz popularniejsze, ich częsta wymiana daje większe zabezpieczenie przed infekcjami. Zwykle używamy ich w ciągu dnia, na noc czyszcząc i konserwując zgodnie z zaleceniami naszego specjalisty i producenta.
  • Soczewki miesięczne – wyróżniamy dzienne i noszone w trybie ciągłym. Tryb ciągły oznacza, że nie musimy ściągać na noc. Do przykładu tego typu soczewek zalicza się rodzinę soczewek Biofinity, z odmianami sferyczną (Biofinity i Biofinity XR), toryczną (Biofinity Toric i Biofinity Toric XR) i progresywną (Biofinity Multifocal). Daje to pewną oszczędność i komfort, jeżeli zapomnimy o nich np. po męczącym dniu w pracy. Używać ich powinniśmy tylko w ciągu terminu ich ważności, który wynosi zwykle 30 dni.
  • Soczewki roczne – ten model jest wycofywany z rynku, chociaż za sprawą soczewek z rodziny Proclear, z powrotem zyskują na popularności. Dłuższy termin używania znacznie zwiększa ryzyko infekcji, dlatego można je nosić tylko w ciągu dnia oraz odpowiednio pielęgnować (płyn do soczewek + pojemniczek).

Jak więc soczewki działają na nasze oczy?

Ze względu na właściwości soczewki dzielą się na: korekcyjne, kosmetyczne i lecznicze. Soczewki korekcyjne pomagają skorygować istniejącą wadę wzroku. Specjalista często zaleci je osobom o wysokich wadach wzroku bądź bardzo dynamicznie spędzającym swój czas, np. sportowcom. Soczewki kosmetyczne, są cennym dodatkiem na wszelkiego typu imprezach. Niektóre z nich będą świeciły się w ultrafiolecie podczas dyskoteki, inne podkreślą Twoją karnawałową kompozycję bądź wyszukaną fryzurę. Możliwości konfiguracji są niezliczone. Jeżeli możesz je bezpiecznie nosić, kto zabroni Ci założyć po jednej w innym kolorze na każde oko np. podczas klimatycznej rock imprezy? Lecznicze soczewki zalecone będą przez specjalistę w przypadku różnych schorzeń oka. Pomogą one wyleczyć i złagodzić objawy danej choroby.

Ponadto możemy wyróżnić soczewki ze względu na właściwości korekcyjne. I tak wyróżniamy soczewki sferyczne (dalekowzroczność i krótkowzroczność), asferyczne (dalekowzroczność i krótkowzroczność z lekkim astygmatyzmem) i toryczne z większym oddziaływaniem na astygmatyzm oraz progresywne pomagające przy starczowzroczności (prezbiopii).

Ponad wszystko stosujmy się do zaleceń naszego specjalisty. Jego cenne rady przyczynią się do bezpiecznego i komfortowego cieszenia się ostrym widzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *