Czym się różni soczewka miękka od twardej?

soczewka miękka twarda

Chcąc w sposób skuteczny i komfortowy korygować różnego rodzaju niedoskonałości w funkcjonowaniu naszego narządu wzroku, warto skorzystać z niezwykle popularnych rozwiązań, jakimi są soczewki kontaktowe.

Podstawowe podziały soczewek

Ich odmian jest naprawdę sporo, dzięki czemu są one w stanie leczyć między innymi krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm, a nawet daltonizm. Wada wzroku jest korygowana przez cały czas, gdy wspomniane soczewki nosimy, toteż nie musimy wcale o nich myśleć czy ich poprawiać, czego z pewnością nie można powiedzieć o okularach. Soczewki dzielą się na kilka rodzajów – główny podział związany jest z ich stopniem twardości. Na rynku zakupić możemy bowiem soczewki miękkie bądź twarde. Jaka jest między nimi różnica?
Biorąc pod uwagę oba te rodzaje, należy wspomnieć o budowie soczewek. Stworzone są one bowiem z polimeru, nazywanym również hydrożelem. Jeżeli tworzywo to osuszymy, będzie charakteryzować się twardością i wytrzymałością, jeżeli zaś doprowadzimy do niego wodę, zamienia się w on w materiał miękki i elastyczny.

Modele soczewek nawilżających oczy

To właśnie od stopnia uwodnienia zależny jest podział soczewek. Bardzo ważnym parametrem jest również przepuszczalność powietrza – w przypadku soczewek miękkich jest ono zdecydowanie większe. To bowiem woda, w głównej mierze, decyduje o tym, jak dużo tlenu przedostaje się do soczewek, a co za tym idzie, również do oka. W przypadku soczewek miękkich wspomniany wcześniej stopień uwodnienia oscyluje w granicach od 40 do nawet 80 procent. Na rynku dostępne są także nowoczesne modele silikonowe, które w jeszcze większym stopniu nawilżają oko.

Rodzaj soczewek kontaktowych, który wybierzemy, zależny jest od naszej wady, a także stylu codziennego życia. Jeżeli bowiem spędzamy sporo czasu przed ekranem komputera bądź telewizora, narażamy swoje oko na wyschnięcie. Oczywistym jest więc, że w takich przypadkach niezbędne będą soczewki miękkie, które w sposób odpowiedni nawilżą gałkę oczną. Soczewki twarde zazwyczaj są używane w ramach ciężkich wad wzroku – bardzo często są one również wspomagane przez różnego rodzaju krople do oczu, dzięki którym ich używanie jest dużo bardziej komfortowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *