Jakie są najważniejsze parametry soczewek?

parametry soczewek kontaktowych

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek o różnych parametrach. Umieszczone są one na opakowaniach lub ulotkach informacyjnych.

Parametry w soczewkach sferycznych

Podstawowym parametrem jest moc sferyczna, która określa moc wady wzroku podawaną w dioptriach. Moce soczewek kontaktowych mogą się różnić od mocy szkieł okularowych ponieważ znajdują się one bliżej oka. W zależności od wady podawana ona jest ze znakiem „+” lub „-”.
Kolejnym ważnym parametrem jest promień krzywizny soczewki. Informuje on o geometrii powierzchni wewnętrznej soczewki, która bezpośrednio styka się z rogówką. Soczewka powinna swobodnie poruszać się po rogówce aby zapewnić przepływ łez co jest ważne w utrzymaniu prawidłowej higieny oczu. Ponadto, należy zwrócić uwagę na średnicę soczewki, która określa wielkość soczewki. Musi ona być odpowiednio duża aby przykryć całą rogówkę.

Parametry w soczewkach torycznych

Dodatkowe parametry posiadają soczewki toryczne. Korekcja astygmatyzmu wymaga podania mocy cylindrycznej i osi cylindrycznej. Soczewki te mają dwie różne moce w dwóch prostopadłych do siebie przekrojach soczewki. Moc cylindryczna to różnica pomiędzy mocą sferyczną a mocą w drugim przekroju, natomiast oś cylindryczna to położenie geometryczne mocy sferycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *