Soczewki kontaktowe – kto może je nosić?

dla kogo soczewki

Wady wzroku to znak naszych czasów. Poza wrodzonymi zaburzeniami procesu widzenia, duże znacznie ma niekorzystne oddziaływanie współczesnego trybu życia na oczy. Przeciążenie wzroku na drodze długotrwałego korzystania z komputera czy telewizji, przesuszenie oka, uszkodzenia rogówki i inne urazy oraz stany zapalne – mogą sprzyjać pogorszeniu wzroku. Takie niekorzystne zmiany oddziałują na oczy już od najmłodszych lat, a postępujące z wiekiem fizjologiczne pogorszenie jakości widzenia nasila problem. Rośnie zatem zapotrzebowanie na skuteczną korekcję rozmaitych wad wzroku: krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu czy prezbiopii, czyli starczowzroczności.

Soczewki kontaktowe to coraz popularniejsza forma korekty wad wzroku, z powodzeniem zastępująca okulary korekcyjne. Są komfortowe i wygodne, nie wykluczają z niektórych codziennych czynności, np. uprawiania sportu i można je nosić w każdych warunkach pogodowych, bez obawy o przemoknięcie czy zaparowanie. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy każdy może stosować soczewki kontaktowe?

Soczewki przeznaczone są do noszenia przez osoby dotknięte następującymi wadami wzroku:

  • krótkowzroczność i dalekowzroczność;
  • astygmatyzm, który z powodzeniem korygują soczewki toryczne, czyli specjalistyczne soczewki cylindryczne;
  • soczewki progresywne dedykowane osobom starszym, dotkniętym problemem prezbiopii, czyli wady polegającej na fizjologicznej utracie elastyczności oka i zaburzonej zdolności akomodacji.

Soczewki kontaktowe mogą być zatem stosowane w przypadku każdej wady wzroku, którą można skorygować przy użyciu okularów. Jednak soczewki to rozwiązanie bardziej trafione – korygujące wadę wzroku już na poziomie oczu, a nie w odległości 1 – 2 cm, jak ma to miejsce w przypadku okularów. Ponadto okulary mogą przemieszczać się w czasie ruchów głowy, nie dając pełnego pola widzenia. Najwięcej kontrowersji budzi zapewne stosowanie soczewek kontaktowych u dzieci. Przyjmuje się że można je stosować już od 8 roku życia, jednak granica ta nie jest sztywną reguła, a jedynie wypadkową indywidualnych predyspozycji dziecka, posiadanej wady wzroku oraz umiejętności dbania o higienę oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *