Korekcyjne soczewki kontaktowe - pełna ochrona wzroku
soczewki kontaktowe nadwrażliwe oczy

Soczewki kontaktowe na nadwrażliwe oczy

Oczy podrażniają się na skutek kurzu, dymu, braku tlenu na powierzchni oka, alergii. U niektórych osób występuje ograniczona zdolność do produkowania przez oko odpowiedniej ilości nawilżenia. Jeśli masz nadwrażliwe oczy, noszenie soczewek kontaktowych może być dla Ciebie kłopotliwe. Jakie soczewki wybrać, żeby Twoje oczy były zdrowe i odpowiednio nawilżone.

Soczewki kontaktowe i nadwrażliwe oczy - mity

Nadwrażliwe oczy są podatne na wiele czynników nieszkodliwych dla zupełnie zdrowych oczu. Wystarczy odrobina kurzu, suche klimatyzowane powietrze lub niesprzyjające warunki pogodowe, żeby oczy się zaczerwieniły, były bolące, swędziały lub szczypały. Soczewki kontaktowe produkowane obecnie na rynku przeznaczone są również dla osób z nadwrażliwymi oczami. Zadbaj jedynie o prawidłowe nawilżenie oczu, a noszenie soczewek kontaktowych nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.

Zaawansowane materiały na soczewki

Do produkcji soczewek przeznaczonych dla osób z nadwrażliwymi oczami wykorzystuje się specjalny materiał zawierający fosfocholiny. Fosfocholiny są cząsteczkami znajdującymi się w ludzkiej błonie komórkowej. Cząsteczki przyciągają do siebie wodę i otaczają się nią. Dzięki temu tworzą wilgotne środowisko i umożliwiają komfortowe noszenie soczewek. Oczy przestają być podrażnione, bo cały czas są nawilżane.

Soczewki i krople do oczu

Soczewki produkuje się z zaawansowanych materiałów i większość z nich zawiera w sobie środek nawilżający. Gwarantuje on, że oczy nie wysychają tak szybko. Jednak osoby z nadwrażliwymi oczami najczęściej muszą stosować krople nawilżające podczas noszenia soczewek. Krople przydają się szczególnie w drugiej połowie dnia, kiedy oczy są już bardziej zmęczone noszeniem soczewek.

Zasady zdrowego stosowania soczewek

Osoby z nadwrażliwymi oczami muszą zadbać o kilka podstawowych zasad zdrowego stosowania soczewek. Najlepszy dla Ciebie rodzaj soczewek to soczewki jednorazowe lub zakładane tylko na dzień. Soczewki noś tylko wtedy, kiedy oczy są otwarte. Podczas snu oko przestaje wydzielać łzy i znacznie łatwiej się podrażnia. Do soczewek dobierz dla siebie odpowiednie krople. Stosuj je regularnie każdego dnia, szczególnie w drugiej połowie dnia. Unikaj przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, zakurzonych i suchych. Zimą noś do soczewek okulary przeciwsłoneczne, żeby jak najbardziej ochronić oczy przed wiatrem i suchym mroźnym powietrzem.

Jeśli należysz do grupy osób z nadwrażliwymi oczami wcale nie musisz rezygnować z noszenia soczewek. Wybierz soczewki, które zagwarantują Ci nawilżenie oczu przez cały dzień. Kiedy tylko nie musisz nosić soczewek, zdejmuj je, żeby dać odpocząć oczom.