Korekcyjne soczewki kontaktowe - pełna ochrona wzroku

Roczne soczewki kontaktowe

Opis soczewek rocznych

Soczewki kontaktowe są obecnie najwygodniejszą formą korekcji wzroku. Wielu osobom jednak nie podoba się konieczność częstej wymiany soczewek na nowe. W wielu przypadkach jednak możliwe jest jednak zastosowanie tak zwanych soczewek rocznych.

Czym soczewki roczne różnią się od standardowych soczewek?

W standardowych przypadkach lekarz okulista zazwyczaj przepisuje stosowanie soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych. Zaletą częstej wymiany soczewek jest niższe ryzyko infekcji. Pod względem wygody jednak ciągłe wymienianie jest mało komfortowe. Trzeba jednak pamiętać, że o tym, czy dana osoba rzeczywiście może nosić soczewki roczne decyduje lekarz okulista.

Co wyróżnia soczewki roczne?

Soczewki roczne (soczewki konwecjonalne) w porównaniu do innych wielotygodniowych szkieł kontaktowych są wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów. W przypadku soczewek niższej jakości może to skutkować gorszą przepuszczalnością powietrza do oka. Dlatego też decydując się na zakup rocznych soczewek kontaktowych należy brać to pod uwagę. Pielęgnacja soczewek rocznych wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku soczewek dwutygodniowych czy miesięcznych. Konieczne jest bezwzględne przestrzeganie higieny, ponieważ ta sama para soczewek będzie używana przez cały rok. Nie może więc ona ulec jakimkolwiek trwałym zabrudzeniom. W przypadku niektórych soczewek rocznych możliwe jest nie zdejmowanie ich do snu. Należy jednak pamiętać, że przynajmniej co kilka dni należy przełożyć je jednak do pojemnika z płynem, aby je oczyścić i tym samym nie zwiększać ryzyka infekcji.