Korekcyjne soczewki kontaktowe - pełna ochrona wzroku

Toryczne soczewki kontaktowe

Opis soczewek torycznych

Soczewki toryczne to zaawansowana odmiana soczewek kontaktowych służących przede wszystkim do korekcji astygmatyzmu. Podstawową różnicą pomiędzy soczewkami torycznymi a standardowymi wariantami soczewek jest ich kształt. O ile w przypadku zwykłych soczewek mamy bowiem do czynienia przeważnie z kształtem sferycznym, o tyle soczewki toryczne posiadają kształt torusu, czyli specyficznej figury geometrycznej.

Dlaczego soczewki toryczne są uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod korygowania astygmatyzmu? Wszystko zależy właśnie od ich specyficznego kształtu. Jak wiadomo, astygmatyzm oka to wada wzroku polegająca w dużym skrócie na zaburzeniu wzajemnej symetrii pomiędzy rogówką i soczewką oka. Z tego powodu, obraz docierający do oka nie skupia się symetrycznie w jednym miejscu, jak ma to miejsce w przypadku zdrowych oczu, lecz jest rozmazany. W takim wypadku stosowanie standardowych soczewek, które są symetryczne w stosunku do budowy oka nie przynosi odpowiednich rezultatów. Efektywna korekcja astygmatyzmu wymaga bowiem dopasowania soczewek nie do budowy oka zdrowego, lecz do budowy oka wykazującego zaburzenie symetrii między siatkówką a rogówką. To zaś jest możliwe dzięki posiadającym asymetryczny kształt torusu soczewkom torycznym.

Co jeszcze warto wiedzieć przy wyborze soczewek torycznych?

Dobór soczewek torycznych odbywa się na podstawie recepty na korekcję przy pomocy soczewek kontaktowych. Warto jednak mieć świadomość, że skuteczność tego typu soczewek w ogromnej mierze zależy od ich odpowiedniego dopasowania do oka pacjenta. Recepta powinna więc pochodzić nie od lekarza rodzinnego, lecz od doświadczonego w leczeniu astygmatyzmu lekarza okulisty lub optometrysty. W przypadku, gdy odczuwamy dyskomfort lub mamy wrażenie, że soczewki toryczne nie działają tak, jak powinny, należy zaprzestać ich noszenia i ponownie skonsultować się ze specjalistą.