parametry soczewek kontaktowych

Jakie są najważniejsze parametry soczewek?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek o różnych parametrach. Umieszczone są one na opakowaniach lub ulotkach informacyjnych.
Podstawowym parametrem jest moc sferyczna, która określa moc wady wzroku podawaną w dioptriach. Moce soczewek kontaktowych mogą się różnić od mocy szkieł okularowych ponieważ znajdują się one bliżej oka. W zależności od wady podawana ona jest ze znakiem „+” lub „-”.

Co poza mocą optyczną

Kolejnym ważnym parametrem jest promień krzywizny soczewki. Informuje on o geometrii powierzchni wewnętrznej soczewki, która bezpośrednio styka się z rogówką. Soczewka powinna swobodnie poruszać się po rogówce aby zapewnić przepływ łez co jest ważne w utrzymaniu prawidłowej higieny oczu. Ponadto, należy zwrócić uwagę na średnicę soczewki, która określa wielkość soczewki. Musi ona być odpowiednio duża aby przykryć całą rogówkę.

Parametry soczewek dla astygmatyków

Kolejne dodatkowe parametry posiadają soczewki toryczne. Korekcja astygmatyzmu wymaga podania mocy cylindrycznej i osi cylindrycznej. Soczewki te mają dwie różne moce w dwóch prostopadłych do siebie przekrojach soczewki. Moc cylindryczna to różnica pomiędzy mocą sferyczną a mocą w drugim przekroju, natomiast oś cylindryczna to położenie geometryczne mocy sferycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *