Zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych

zakładanie zdejmowanie soczewek

To, że na soczewki kontaktowe decydujemy się dziś stosunkowo często, jest jak najbardziej oczywiste. Mimo wszystko w dalszym ciągu wielu ludzi je użytkujących ma problem z zakładaniem i zdejmowaniem tych produktów optycznych, choć o wiele więcej trudności sprawia ta pierwsza czynność. Dla wszystkich, którzy nie czują się w nich pewnie, przygotowaliśmy krótki poradnik, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Jeśli będziecie krok po kroku wykonywać opisane przez nas czynności, zdjęcie czy też założenie soczewek przyjdzie nadzwyczaj łatwo i zajmie krótką chwilkę.

Zakładanie soczewek

Na wstępie przypominamy, że soczewki zarówno zakładać, jak i zdejmować należy czystymi i dobrze wysuszonymi rękoma, aby do oka nie przedostały się żadne drobnoustroje chorobotwórcze powodujące wszelkie infekcje. Jeśli zadbaliśmy o higienę osobistą, umieszczamy soczewkę na palcu wskazującym lewej lub prawej dłoni, pamiętając o tym, że umieszczać ją będziemy w oku przeciwnym do ręki, na której ją trzymamy. Następnie wolną ręką odchylamy dolną i górną powiekę oka, zwiększając w ten sposób dostępność do obszaru aplikacji. Pamiętać należy także o tym, że soczewkę zakładamy na centralną cześć oka. Po jej założeniu najpierw puszczamy dolną, a następnie górną powiekę, dzięki czemu soczewka znajdzie się w odpowiednim punkcie. Jeśli nie czujemy żadnego drapania ani dyskomfortu w innej formie, to zadanie wykonaliśmy prawidłowo.

Zdejmowanie soczewek

Soczewkę zaczynamy zdejmować szeroko rozchylając oko, delikatnie odciągając dolną jego powiekę. Następnie umieszczamy palec w centralnej części soczewki i ściągamy ją w kierunku odciągniętej powieki. Soczewka będzie się wówczas marszczyć, co tylko ułatwi nam jej zdjęcie. Po wyjęciu jej z oka należy złapać ją delikatnie opuszkami palców i wyczyścić. Po tym zabiegu umieszczamy ją w pojemniku na soczewki. Wyjątkiem są soczewki jednodniowe, które służą do jednorazowego użytku i po zdjęciu trafiają do kosza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *