Korekcyjne soczewki kontaktowe - pełna ochrona wzroku
zasady higieny soczewki kontaktowe

Zasady higieny a soczewki kontaktowe

W dzisiejszych czasach bardzo dużo ludzi nosi soczewki kontaktowe. Są one dość częstym wyborem, gdyż są praktycznie „niewidoczne” w porównaniu z okularami korekcyjnymi. Ponadto są wygodne - wystarczy pamiętać, aby rano je założyć i wieczorem ściągnąć. Ale czy „niewidoczne” i „wygodne” to wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat noszenia soczewek? Zdecydowanie nie! Z noszeniem soczewek wiąże się cały szereg czynności związanych z ich zakładaniem, zdejmowaniem, pielęgnacją i higieną. Należy bowiem pamiętać, że niewłaściwie użytkowane soczewki kontaktowe mogą być szkodliwe dla oczu. Z tego też powodu należy przestrzegać zasad związanych z noszeniem soczewek, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko uszkodzenia oka.

4 zasady, dzięki którym unikniesz zakażenia podczas stosowania soczewek kontaktowych:

  • Zasada nr #1 - Idziesz na basen lub bierzesz prysznic? Zdejmij soczewki!

    W wodzie - zarówno tej w basenie, jak i pod prysznicem - znajduje się stosunkowo dużo drobnoustrojów. Podczas kąpieli bez soczewek kontaktowych woda swobodnie omywa oczy, nie stanowiąc większego zagrożenia. Inaczej jednak się dzieje, gdy mamy założone soczewki. Po pierwsze zanieczyszczona woda nie ma możliwości swobodnego wydostania się spod soczewki i może zostać „uwięziona” na powierzchni oka na dość długi czas. Po drugie soczewki zostały zaprojektowane tak, aby możliwie długo utrzymywały wilgotność na powierzchni oka, co powoduje, że w środowisku wodnym soczewka działa jak gąbka, pochłaniając dużą ilość wody z otoczenia. W tym przypadku woda wraz ze wszystkimi żyjącymi w niej drobnoustrojami zostaje uwięziona w soczewce kontaktowej.

  • Zasada nr #2 - Idziesz spać? Zdejmij soczewki!

    Nasze oczy muszą mieć dostęp do tlenu atmosferycznego (gdyż rogówka pobiera tlen jedynie w taki sposób). Pierwsze soczewki (tzw. „twarde nieprzepuszczające gazów”) nadawały się do noszenia zaledwie przez kilka godzin, gdyż w tym czasie rogówka była pozbawiona tlenu. Obecnie soczewki są wyprodukowane z nowoczesnych materiałów i zapewniają praktycznie stały dopływ tlenu do oka. Sytuacja zmienia się jednak, gdy idziemy spać. Powieki same w sobie nie stanowią większego ograniczenia w dostępie do tlenu, ale w połączeniu z dodatkową warstwą, jaką jest soczewka kontaktowa, niestety dopływ tlenu do rogówki jest utrudniony. Zdejmowanie soczewek na noc spowoduje więc lepsze utlenowanie rogówki oraz zmniejszy prawdopodobieństwo zakażeń oka.

  • Zasada nr #3 - Stosuj się do zaleceń co do długości czasu noszenia soczewek

    Zapewne wielu użytkowników soczewek zastanawia się, co im grozi w przypadku tzw. „przenoszenia” soczewek. Krótko mówiąc - w takim przypadku rozwija się stan zapalny w oku objawiający się m. in. zaczerwienieniem, pieczeniem, a nawet bólem oka. Właściwie każdy stan zapalny w obrębie oka może przynieść bardzo niekorzystne skutki w postaci nawet utraty wzroku. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiedni czas noszenia soczewek - taki jak podaje producent. Najwygodniejsze wydają się być soczewki jednorazowe, które zakładamy rano a zdejmujemy i wyrzucamy przed snem.

  • Zasada nr #4 - Używasz soczewek wielokrotnego użytku? Dbaj o ich czystość, a także pojemnika na soczewki

    Jedną z przyczyn podrażnienia i zakażenia oka są niewłaściwie przechowywane soczewki wielokrotnego użytku. Oprócz prawidłowego wyczyszczenia i opłukania soczewek, nie można zapominać, że w pojemniku na soczewki również mogą namnażać się bakterie, więc trzeba go codziennie czyścić. Nie należy również uzupełniać roztworu w pojemniku przez jego dolewanie, a każdorazowo go wymienić. Warto również pamiętać o wymianie co ok. 3 miesiące takiego pojemnika.


Źródła: